• Nie trać czasu na PIT

 • Profesjonalna obsługa

 • Czuj się bezpiecznie

 • Wykonaj właściwy ruch

 • Wylicz zgodnie z ustawą

Wiedza prosto od Ani i Artura

wskazówki, testy, tutoriale, opinie i komentarze o tematyce podatkowej

Krok po kroku PIT 28

PIT 28 to jeden z formularzy podatkowych, jaki muszą złożyć za poprzedni rok wszyscy podatnicy, jacy to na rynku gospodarczym prowadzą swoją własną działalność, zaś działalność ta opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pit ten jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy, kto prowadzi działalność rynkową musi go wypełnić.

Kogo obowiązuje PIT 28

Warto wiedzieć, kogo obowiązuje wypełnienie dokumentu, jakim jest PIT 28. Przede wszystkim muszą go wypełnić ci podatnicy, którzy to prowadzą na rynku własną działalność, jaka to opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. PIT ten wypełniają, więc osoby, które to nie tylko prowadzą działalność na zasadzie spółek, ale także działalność jednoosobową. Jeśli pod uwagę weźmiemy formę działalności danej firmy, szybko zorientujemy się, że jeśli działalność jest jednoosobowa wówczas to do zeznania PIT 28 dołączamy także załącznik, jaki jest PIT 28/A. Jeśli mamy do czynienia ze spółką, wówczas do zeznania dołączamy PIT 28/B. oczywiście wypełniając PIT 28, pit 28 krok po kroku mamy na uwadze, że nie możemy rozliczać się z małżonkiem. Co więcej, nie możemy także korzystając z opodatkowania, jakie to przysługuje osobom, które samotnie wychowują dzieci.

Kiedy składamy PIT 28?

Należy wiedzieć, kiedy składamy deklarację podatkową PIT 28. Przede wszystkim deklarację tą składamy wówczas, kiedy osiągniemy dochody z prowadzenia działalności rynkowej, bez względu na to czy jesteśmy jej właścicielem, czy też współwłaścicielem. Dodatkowo deklarację musimy złożyć także wówczas, kiedy osiągniemy przychód z tytułu najmu, w chwili, kiedy najem nie odbywa się w ramach prowadzonej przez nas działalności na rynku gospodarczym PIT 28 obowiązuje, więc wszystkie osoby, które prowadzą własną działalność, a także mają dochody z najmu, czy też dzierżawy. W chwili, kiedy wypełniamy PIT 28 mamy także możliwość oddać 1 % podatku na rzecz organizacji, jakie to działają na rynku i mają charakter publiczny. PIT 28 składamy do 31 stycznia

Części formularza PIT 28

 • Formularz podatkowy PIT 28 składa się z kilku części, dlatego też możemy wymienić tutaj:
  Część A – która jest częścią określającą miejsca składania formularza. W tejże części podać musimy
  Nazwę urzędu skarbowego, do jakiego mamy zamiar oddać zeznanie. Warto wiedzieć, że urząd ten jest właściwy do miejsca zamieszkania danego podatnika.
  Cześć B, w jakiej to zawarte są dane podatnika. W tej części formularza PIT podajemy, więc swoje dane. Zawrzeć musimy imię, nazwisko, adres, datę urodzenia, a także adres zamieszkania. Podać należy także numer PESEL. Jeżeli adres zamieszkania jest inny aniżeli ten, pod jakim jesteśmy zameldowani musimy ująć to w adekwatnym miejscu formularza.
  Cześć C określa nasze roczne uzyskanie przychody. Z tego też względu musimy podać tutaj wszelkie nasze dochody, jakie to są objęte ryczałtem. Oczywiście warto mieć na uwadze to, że dochody te pochodzą z prowadzonej przez nas działalności rynkowej. W kolejnej rubryce powinniśmy ująć wszystkie nasze dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy, czy też poddzierżawy. Kolejno musimy zsumować wszystkie nasze dochody, zaś w ostateczności wpisujemy przychody, które to zostały określone przez organ podatkowy na podstawie artykułu siedemnastego, o jakim jest mowa w ustawie o ryczałcie.
  Część D to wyszczególnienie możliwych odliczeń podatkowych. Możemy wykazać tutaj wszelkie odliczenia, jakie to powstały w wyniku strat w czasie prowadzenia przez nas działalności na rynku, czy też strat z tytułu umowy najmu, wynajmu oraz darowizny.
  Część E ujmuje obliczoną przez nas sumę odliczeń podatkowych.
  Część F to z kolei główna podstawa obliczenia PIT 28. Należy mieć na uwadze to, że wykazujemy tutaj przychody, jakie są opodatkowane danymi stawkami, a następnie zaokrąglamy jest do pełnego złotego. Co więcej podajemy w tej części także łączną kwotę ryczałtu, jaka to powstałą po odliczeniach. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę obowiązującą nas stawkę ryczałtu, oraz adekwatnie do niej dokonać obliczeń.
  Część H, pozwala nam na obliczenie składek ubezpieczani zdrowotnego.
  Część I, oznacza ryczałt należny.
  Część K, to możliwość obliczenia kwoty do zapłaty albo też nadpłaty
  Część L, kwota ryczałtu, jaką wcześnie obliczyliśmy
  Części M i N są to możliwość przekazania 1 5 podatku
  Część O, są to załączniki
  Część P, jest to podpis i oświadczenie.

Kim jesteśmy

Cześć, witają Was Ania i Artur. Pragniemy wprowadzić was w arkany rozliczeń rocznych. Testujemy programy do PIT i umieszczamy na naszym blogu wskazówki jak rozliczyć się przez internet. Stopniowo będziemy dodawać nowe artykuły. Zapraszamy do lektury!

PIT program pobierz:

W tej chwili

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki techniczne

System operacyjny:
Linux s
PHP:
5.6.38
MySQLi
10.1.24-MariaDB-cll-lve
Czas na serwerze:
23:13
Pamięć podręczna:
Wyłączono
Kompresja GZIP:
Wyłączono
Użytkowników:
1
Artykułów:
10
Zakładek:
5
Odsłon artykułów:
79832

Polecamy również:

Dobry program do PITów

PIT dobry 2015-2016-2017

Stary dobry PIT