• Nie trać czasu na PIT

  • Profesjonalna obsługa

  • Czuj się bezpiecznie

  • Wykonaj właściwy ruch

  • Wylicz zgodnie z ustawą

Wiedza prosto od Ani i Artura

wskazówki, testy, tutoriale, opinie i komentarze o tematyce podatkowej

Pit 37 krok po kroku

Pit 37 to rodzaj dokumentu, z którym podatnicy mają najwięcej do czynienia. Większość z nas pracuje u kogoś, nie prowadząc własnej działalności, zatem nie musi martwić się samodzielnym rozliczeniem.

Pit 37 krok po kroku: kogo dotyczy?

Pit 37 dotyczy osób związanych z przedsiębiorstwem lub inną działalnością gospodarczą każdą umową, również umowami cywilnoprawnymi. W miejscu tym należy zaznaczyć również przychody otrzymane z tytułu wygranych konkursów w kwocie netto. Podatek odliczony jest przez pracodawcę. Wyjątkiem są umowy, w których określone jest, że czynność ta jest zarezerwowana dla podatnika.

Pit 37 jest dla osób, które:

- pobierają źródła dochodów na terenie Rzeczpospolitej, podlegające opodatkowaniu (wynagrodzenia, emerytury, renty, świadczenia, zasiłki, prawa autorskie etc),
- nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej,
- nie doliczają do dochodów małoletnich dzieci,
- nie mają obniżonych dochodów w stosunku do lat poprzednich (chcą dokonać rozliczenia straty).

Nie spełnienie którejś z wyżej wymienionych zasad skutkuje przymusem wykorzystania do zeznania podatkowego innego dokumentu, którym jest Pit 36.

Pitem 37 rozliczyć można się z przychodów zagranicznych, lecz wyłącznie w przypadku, gdy pośrednikiem jest polski płatnik. W przeciwnym wypadku dokumentem, jaki składa podatnik jest Pit 36.

Rozliczenie Pit 37 wraz z małżonkiem


Za pomocą formularza rozliczeniowego Pit 37 rozliczać mogą się małżonkowie. Przede wszystkim oboje muszą spełniać warunki przedstawione w statucie. Rozliczanie wspólne nie może mieć miejsca, jeśli jest dokonywane w roku zawarcia małżeństwa, lub doszło do rozdzielności majątkowej. Mimo że małżonkowie składają deklarację wspólnie, są rozliczani osobno.

Wspólne rozliczenie nie jest możliwie, jeśli przynajmniej jeden z małżonków rozlicza się poprzez podatek liniowy, poprzez ryczałt ewidencjonowany lub podatek tonażowy.

Rozliczać można się na wespół z małżonkiem mającym stałe miejsce zamieszkania poza granicami kraju, pod warunkiem udokumentowania tego miejsca zamieszkania w kraju UE, jak również udokumentowaniu wspólnoty majątkowej na poziomie 75% całkowitego przychodu rocznego.

Rozliczenie Pit 37 dla osoby samotnie wychowującej dziecko

Osoba, która samotnie wychowuje dziecko może rozliczyć się za pomocą Pit 37. Dzieje się tak w przypadku małoletnich dzieci biologicznych jak i przysposobionych, jak również bez względu na wiek potomków, o ile otrzymują oni zasiłek. Dotyczy to również dzieci, które nie ukończyły jeszcze dwudziestego piątego roku życia i wciąż się uczą. Warunkiem jest to, aby ich własne dochody nie były na tyle wysokie, iż kwalifikują się do rozliczenia podatkowego. Deklaracja dotyczyć może potomków, którzy nie mieszkają w miejscu zameldowania.

Z jakich części składa się Pit 37?

Podobnie jak w przypadku innych deklaracji podatkowych Pit 37 składa się z kilkunastu części, z których każda oznaczona jest dużą literą alfabetu.

Część A: należy tu podać cel oraz miejsce złożenia deklaracji.
Część B: to dane, które pozwalają na ustalenie tożsamości oraz miejsca zameldowania podatnika.
Część C: to dwa sektory z podziałką dla tych, którzy chcą rozliczać się osobno lub na wespół z małżonkiem.
Część D: to miejsce na przedstawienie ulg i odliczeń z ogólnej kwoty przychodu.
Część E: miejsce na obliczenie podatku.
Część F: podatnik dokonuje odliczeń od kwoty podatku.
Część G: obliczenie zobowiązania podatkowego.
Część H: możliwość przekazania jednego procenta dochodu na potrzeby organizacji pożytku społecznego i publicznego - dobrowolny datek na cele charytatywne.
Część I: stanowi uzupełnienie danych podanych w części H. Jest to miejsce na podanie celu szczegółowego przekazania jednego procenta.
Część J: należy wpisać wszystkie złożone razem z deklaracją załączniki wraz z liczbami kopii.
Część K: oświadczenie dotyczące znajomości ustaw Kodeksu Karnego o świadomości konsekwencji prawnych z tytułu podawania nieprawdziwych danych.
Część L: podatnik zostawia puste pole, które jest wypełniane przez administrację skarbową.

Kim jesteśmy

Cześć, witają Was Ania i Artur. Pragniemy wprowadzić was w arkany rozliczeń rocznych. Testujemy programy do PIT i umieszczamy na naszym blogu wskazówki jak rozliczyć się przez internet. Stopniowo będziemy dodawać nowe artykuły. Zapraszamy do lektury!

PIT program pobierz:

W tej chwili

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki techniczne

System operacyjny:
Linux s
PHP:
5.6.38
MySQLi
10.1.24-MariaDB-cll-lve
Czas na serwerze:
23:13
Pamięć podręczna:
Wyłączono
Kompresja GZIP:
Wyłączono
Użytkowników:
1
Artykułów:
10
Zakładek:
5
Odsłon artykułów:
79836

Polecamy również:

Dobry program do PITów

PIT dobry 2015-2016-2017

Stary dobry PIT