• Nie trać czasu na PIT

  • Profesjonalna obsługa

  • Czuj się bezpiecznie

  • Wykonaj właściwy ruch

  • Wylicz zgodnie z ustawą

Wiedza prosto od Ani i Artura

wskazówki, testy, tutoriale, opinie i komentarze o tematyce podatkowej

 

Pit 38 krok po kroku

Pit 38 jest szczególnym rodzajem zeznania podatkowego, które zobowiązani są złożyć wszyscy podatnicy w ubiegającym roku i nie tylko inwestujący w papiery wartościowe lub też ci, którzy inwestowali w spółki. Są to dochody prywatne z tytułu:
- zakupu papierów wartościowych lub pożyczonych papierów wartościowych,
- udziału w innych instrumentach finansowych mieszących się w tym kanonie,
- udziału w spółkach z zapleczem prawnym,
- obejmowania akcji spółek, albo z tytułu wkładu w spółdzielniach i przedsiębiorstwach w zamian za wkład niepieniężny.

Za pomocą tego dokumentu trzeba się rozliczyć i bez znaczenia jest fakt, czy akcje objęte zostały w roku poprzedzającym, podstawą jest data ostatniego zbycia, nie zaś rzeczywiste korzyści wynikające z działań.

Pit 38 krok po kroku: jakie jeszcze są zasady?

Jeśli sprzedaż udziałów została dokonana bez skorzystania z rachunku inwestycyjnego, wypełnienie deklaracji w całości należy do podatnika, o czym warto wiedzieć i pamiętać.

Inną istotną rzeczą jest, aby w deklaracji wykazać również przychody zagraniczne niezwolnione z opodatkowania. Dotyczy to roku, w którym dokonuje się podsumowania podatkowego. Natomiast zagraniczni inwestorzy podlegający zasadom podatkowym obowiązującym w ich kraju zamieszkania (nie posiadający stałego adresu zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej) powinni złożyć swoje zeznanie podatkowe do 30 września 2015 roku, jeśli zamierzają opuścić Polskę.

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozliczyć się Pitem 38 wraz z małżonkiem okazuje się to w tym przypadku niemożliwie. Małżonkowie, nawet jeśli posiadają wspólny majątek, są zobowiązani do rozliczenia się osobno. Dzieje się tak ponadto dopiero w chwili, kiedy następuje realne zdobycie udziałów. Natomiast samo objęcie udziałów nie oznacza automatycznie, że przychody z tego tytułu będą rozliczane na podstawie Pit 38.

Warto pamiętać również o tym, że podstawą dla Pit 38 w większości przypadków jest Pit-8c. Dostarcza je biuro maklerskie, w przypadku gdy podatnik korzysta z rachunku inwestycyjnego. W przypadku zmiany rachunku w bieżącym roku zeznanie może nie obejmować wszystkich kosztów nabycia papierów

Z jakich części składa się Pit 38?

Jak w przypadku wielu innych Pitów, również ten dokument jest podzielony na sektory oznaczone dużymi literami alfabetu. To zeznanie zaliczane jest do jednego z łatwiejszych. Jest też oczywiście znacznie krótsze niż inne dokumenty. Należy jednak być bardzo uważnym wypełniając to zeznanie.

Część A: tutaj należy określić miejsce oraz cel w jakim zostaje złożona deklaracja. Dotyczy to zarówno inwestorów polskich jak i zagranicznych, którzy składają swoje zeznanie w innym miejscu niż rodacy, specjalnie do tego celu przygotowanym przez Ministra Finansów.
Część B: to dane osobowe oraz miejsce zameldowania podatnika. W przypadku osób, które wyprowadziły się z terenu Rzeczpospolitej, zobowiązani są oni podać ostanie miejsce zamieszkania w kraju.
Część C: jest to część, w której podatnik udowadnia swoje dochody oraz straty. Podstawą dla tego rozwiązania jest Pit 8C, lub informacje, które podatnik zobowiązany jest posiadać w przypadku gdy nie korzysta z rachunku inwestycyjnego.
Część D: obliczenie zobowiązania podatkowego. Dotyczy wyłącznie przychodów z lat 2008-12, nabytych w wyniku działań inwestycyjnych w obszarze papierów wartościowych, w spółkach z osobowością prawną. Daje możliwość rozliczenia się z przychodów z lat poprzednich.
Część E: kwoty do zapłaty, nadpłaty. Dotyczy odsetek oraz dyskont papierów wartościowych.
Część F: zryczałtowany podatek dochodowy (ART. 44 UST. 1b) dla osób nie mających miejsca zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej, które płacą one każdego miesiąca na konto Urzędu Skarbowego.
Część G: Informacja o dochodach i przychodach, wykazanych na podstawie ART. 45 UST. 3c.
Część H: dobrowolne przekazanie jednego procenta podatku na cele publiczne.
Część I: informacje uzupełniające dotyczące części H.
Część J: informacje o załącznikach oraz ich kopiach dołączonych do zeznania.
Część K: podpisy podatników lub ich pełnomocników.

Kim jesteśmy

Cześć, witają Was Ania i Artur. Pragniemy wprowadzić was w arkany rozliczeń rocznych. Testujemy programy do PIT i umieszczamy na naszym blogu wskazówki jak rozliczyć się przez internet. Stopniowo będziemy dodawać nowe artykuły. Zapraszamy do lektury!

PIT program pobierz:

W tej chwili

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki techniczne

System operacyjny:
Linux s
PHP:
5.6.38
MySQLi
10.1.24-MariaDB-cll-lve
Czas na serwerze:
23:13
Pamięć podręczna:
Wyłączono
Kompresja GZIP:
Wyłączono
Użytkowników:
1
Artykułów:
10
Zakładek:
5
Odsłon artykułów:
79835

Polecamy również:

Dobry program do PITów

PIT dobry 2015-2016-2017

Stary dobry PIT